Intel International Science and Enginnering Fair

10 students

Soutěž probíhá od r. 1997 s podporou společnosti Intel a zahrnuje 15 oborů od přírodovědných přes technické po humanitní. Účastní se jí cca 1700 studentů z téměř 70 zemí světa. Intel ISEF je nejprestižnější celosvětovou soutěží odborných či vědeckých projektů žáků do 20 let. Účastníci se musí probojovat sítem 400 národních a regionálních soutěží, do kterých se každoročně přihlašuje více než sedm milionů studentů z celého světa. Projekty posuzuje téměř 1200 špičkových vědců včetně několika nositelů Nobelových cen. V jednotlivých oborech soutěží cca 80 projektů. Konkurence je tedy obrovská.

Česká republika se soutěže účastní od r. 1999, kdy byla garantovi soutěže Středoškolská odborná činnost nabídnuta účast zástupcem firmy Intel, který je generálním sponzorem. Účastníci prochází poměrně náročným výběrem. Na celostátní přehlídce SOČ jsou úspěšní studenti navrhováni předsedy porot do širší nominace na zahraniční soutěže. V  září pak následuje schůzka, na které prezentují práce formou posterů. Práce posuzuje komise složená z odborníků z vysokých škol, pracovišť Akademie věd ČR, zástupců Českého svazu vědeckotechnických společností. Do soutěže pak mohou být vysláni autoři max. tří projektů, individuálních či týmových. Po vlastním výběru  následuje příprava na soutěž, při které pomáhají i bývalí úspěšní účastnici soutěže INTEL ISEF, členové spolku ASB. Přestože úspěchem je sama účast v soutěži, získali studenti – laureáti SOČ za období od r. 1999  již 17 hlavních a 11 zvláštních cen. Více o soutěži na www.societyforscience.org.

Určitě se ale co nejdříve zaměřte na tvorbu svých abstraktů, které jsou velice důležité, a research planů (RP). Na Intel ISEF se může použít abstrakt v maximálním rozsahu 1800 znaků. Více informací ohledně formy abstraktů k sekci „Prezentace projektů.“ Co v této sekci ale nenajdete je popis a struktura research planu. Je to jisté specifikum Isefu, nebo tedy alespoň nevím o tom, že by se na jinou soutěž vyžadoval. Podívejte se do podkapitoly prací z minulých ročníků, kde jsou některé RP vloženy. Dalším unikem ISEFu je vyplňování bezpečnostních protokolů, které se odvíjí podle zaměření projektu. Obecně biologické projekty musí vyplnit mnohem více materiálů, než třeba fyzikální. Jedná se například o informace, jestli jste pracovali se živými zvířaty, nebezpečnými materiály, atd. Nějaké vzorové Vám sem přiložíme také (v odkazech níže všechny ty formuláře najdete spolu s pokyny najdete), ale k letošnímu podání  formulářů budete mít přístup až poté, co obdržíte „přístupové údaje.“ (Ty budou někdy začátkem ledna). Níže ještě přikládám email s informacemi z minulého roku:

Bohužel bez přiděleného FairID se dále nedostanete. Proto hlavně pracujte na svém abstraktu a RP. K formulářům, které vzápětí přijdou budou také potřeba podpisy buď vedoucích laborek nebo vašich konzultantů, tak na to myslete, abyste potom s dostatečným časovým předstihem měli vše hotovo 🙂

Pod těmito odkazy se dostanete na stránku s formuláři a pravidly, které si můžete prostudovat. Důležité je zejména projít dokument „Rules for all projects“. Kde zjistíte, které všechny formuláře a podmínky musíte se svým projektem vyplňovat.

https://student.societyforscience.org/intel-isef-forms

https://student.societyforscience.org/international-rules-pre-college-science-research

Zejména pozor na: uvedení správného časového rozmezí, kdy jste na projektu pracovali a to i v research planu a na všech formulářích. Vyvarujete se zbytečným problémům.

Lektor

Robin

0.00 average based on 0 ratings

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%